Medytacja dla początkujących. Jak zacząć?

Medytacja dla początkujących. Jak zacząć?

Wstęp – Kundalini a stan medytacji.

Witaj poszukiwaczu!
Chciałbyś zacząć medytować ale nie bardzo wiesz jak zacząć? Dobrze się składa, ponieważ podobnie było ze mną oraz innymi poszukiwaczami. Naczytałem się wielu rzeczy, próbowałem wielu technik ale nie udawało mi się pomedytować, głównie kończyło się na frustracji i bezczynnym siedzeniu 🙂 Dopiero w Sahaja Yodze zrozumiałem dlaczego tak się działo. Pozwól, że zaoszczędzę Ci trudu i podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami, które na pewno pomogą Tobie w dotarciu do tego czego poszukujesz.
Ludzie od samego początku poszukiwali wielu rzeczy: jedzenia, pieniędzy, władzy, emocji itd. Wśród nich znalazły się istoty ludzkie, które na podstawie doświadczeń doszły do wniosku, że te wszystkie przyziemne rzeczy nie dają im tego czego szukają – radości. Takie osoby, które poszukują radości w duchowości nazywamy poszukiwaczami.

Duchowe poszukiwania rodzą podstawowe pytania. Skąd jestem? Po co jestem? Jaki jest cel mojego istnienia? Dlaczego moje zachowanie jest takie a nie inne?
Podczas swoich poszukiwań osoby odkrywają, że istnieje technika zwana medytacją. Podobnie było ze mną, choć nie wiedziałem co to jest medytacja, to wewnętrznie czułem, że jest to dobra droga do korekty mojej osobowości i znalezienia odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Definicji medytacji jest tyle ile ludzi na świecie 🙂 i z czasem zapewne i Ty będziesz miał swoją definicję. Należy jednak pamiętać, że medytacja musi mieć odpowiednie cechy, aby w ogóle można było nazwać ją medytacją. Najprościej ujmując, medytacja to stan świadomości wolnej od myśli. Aby zrozumieć ten stan, trzeba doświadczyć stanu przejściowego, w którym mamy myśli, ale nie reagujemy na nie, nie podążamy za nimi, obserwujemy je. Dzieje się tak, ponieważ medytując już wewnętrznie wiemy, że nie jesteśmy tymi myślami, jesteśmy czymś więcej.

Transformacja do opisanego stanu bycia w medytacji, jest możliwa jedynie za pośrednictwem siły, która nas stworzyła. Należy zrozumieć, że podczas procesu ewolucji nic nie zrobiliśmy, aby stać się istotami ludzkimi, podobnie jest z ewolucją na poziomie duchowym. Ten wspaniały proces zachodzi poza naszym umysłem, wystarczy, że po obudzeniu Kundalini z pokorą i szczerością, będziemy pozwalać Kundalini na transformację. Każdy inny proces nie będący medytacją nie przetransformuje nas duchowo, możemy wykonywać ćwiczenia jogi (asany), możemy czytać duchowe książki, możemy wykonywać przeróżne rzeczy, ale one nie przetransformują nas w lepsze istoty ludzkie.

Medytacja – i co dalej?

Wykonałeś doświadczenie, Kundalini pracuje już w Tobie, pewnie zadajesz sobie pytanie „i co dalej?”.
Codzienna medytacja została opisana tutaj.
Dodatkowo, aby pogłębiać medytacje, należy wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach.

  • Kundalini zna swoją pracę, nie staraj się Nią kierować, im bardziej „odpuścisz” tym będzie lepiej i łatwiej.
  • Kundalini to bardzo potężna energia, ale efektywnie będzie pracować u osób, które posiadają w sercu pokorę wobec energii, która nas stworzyła. Postaraj się tę pokorę odnaleźć w sercu.
  • Nie przejmuj się myślami, na początku umysł jest silnym przeciwnikiem, postaraj się być cierpliwym a zarazem konsekwentnym w codziennych medytacjach.
  • Wraz ze wzrostem duchowym, Twoja uwaga powinna się stabilizować, pomóż jej w tym, kierując swoje myśli na przyrodę i do wnętrza siebie (patrz następny punkt).
  • Introspekcja jest bardzo ważna, musisz zacząć dostrzegać (w medytacji) swoje wady osobowości i bez poczucia winy starać się je korygować. Kundalini pomoże Ci w tym procesie, ale pragnienie musi wyjść od Ciebie. Pamiętaj, że hipokryzja nie pomoże we wzroście duchowym. Jeżeli czujesz, że robisz coś co krzywdzi Ciebie lub innych, staraj się tego nie robić, zapewniam Cię, że to co kiedyś było niemożliwe, teraz jest jak najbardziej realne. Każdą wadę osobowości jaką było mi dane dostrzec, Kundalini zniwelowała, a więc jeżeli mnie się to udało, również uda się i Tobie.
  • Kundalini w pierwszej kolejności będzie niwelować problemy zdrowotne, potem podstawowe wady osobowości a z czasem również bardziej subtelne problemy, dlatego nie staraj się pokochać osób, do których masz bardzo negatywne nastawienie. Pewne procesy wymagają czasu i zbudowania mocnych fundamentów, dlatego cierpliwość i pewnego rodzaju zezwolenie Kundalini na wykonywanie pracy musi zagościć w Twoim sercu.