Bardzo trudna wydaje się koncepcja, że Samorealizacja nie wymaga jakiegokolwiek osobistego wysiłku.

Mężczyzna: Bardzo trudna wydaje się koncepcja, że Samorealizacja nie wymaga jakiegokolwiek osobistego wysiłku. Czy to naprawdę może dotrzeć do każdego bez względu na to, jakim jest materialistą? Czy dobrze to rozumiem?Shri Mataji: Tak, z pozoru wydaje się to bardzo trudne i sposób, w jaki ludzie są materialistyczni jest także bez wątpienia prawdą, ale Duch jest o wiele silniejszy od materii i kiedy ma się zamanifestować, wtedy kompletnie miażdży to wszystko, i nadchodzi. Mamy tu, większość z was jest Anglikami, powiedziałabym, z Zachodu, oni są tam bardzo materialistycznymi ludźmi. Powinnam powiedzieć, żyjąc na tym świecie, mogą nie być tacy materialistyczni, ponieważ gdyby nie byli poszukiwaczami, nie przyszliby do Mnie. 

Ale teraz nowa istota się narodziła. Kiedy patrzycie na jajko, czujecie: „O, jaka to twarda skorupa!” Ale jeśli zostaje rozbita we właściwym momencie, z właściwym zrozumieniem, wtedy staje się ptakiem. Ponieważ to wszystko jest żywym procesem i musi się tylko dokonać ten ostatni przełom. Na pozór wygląda to na trudne, ale dla Mnie nie jest. Być może znam się na rzeczy. W porządku? Tak, to wygląda… również wielu ludzi powiedziało wszelkiego rodzaju rzeczy o Kundalini. Muszę powiedzieć, że widziałam niektóre książki, które Mnie przeraziły. Widzicie, jeśli nie znacie się na rzeczy, wszystko – przypuśćmy, że ktoś nie umie prowadzić samochodu widzicie, i wsiada do samochodu, sposób, w jaki by to opisał, byłby przerażający. Nigdy nie zbliżylibyście się do samochodu, nieprawdaż? Tak właśnie jest. Ten, kto nie został upoważniony i nie zna się na rzeczy, nie powinien tego robić. 

Ale to, co się wam przydarza, to stajecie się Duchem stajecie się swoim własnym mistrzem i stajecie się mistrzem tej sztuki – mistrzem tej sztuki.