Prezentacja o Energii Kundalini (lektor)


Witajcie w cudownej duchowej podróży poprzez Sahaja Yogę.

Dzisiaj będziemy mówić o energii, która istnieje w każdym z nas i jest nazywana Kundalini. A na koniec tego programu będziemy mieli możliwość aktywowania tej energii i poczuć to unikalne doświadczenie. Oto piękne opowiadanie pochodzące z dawnych wieków: Pewnego dnia Bóg zapytał anioły: „Gdzie powinienem ukryć sekret życia?” Powiedzieli: „W głębiach Ziemi?” Nie, odpowiedział im. To jest pierwsze miejsce, gdzie będą szukać. „Głęboko wewnątrz oceanu?” To zajmie im trochę więcej czasu ale i tam się dostaną. „Na szczycie najwyższej góry?” O, oni zawsze próbują się tam wspinać i w końcu osiągną szczyt.

„A może na dalekich gwiazdach?” To będzie trwało trochę dłużej, aby dotrzeć do gwiazd ale w końcu tam też dotrą. Anioły zamilkły nie wiedząc co powiedzieć. „Wiem gdzie”, powiedział Bóg. „Ukryję tam, gdzie nigdy nie wpadną na to, aby tam szukać. Ukryję to wewnątrz nich!” I tak to się stało. Jak do tej pory ludzkie istoty wytrwale szukały różnymi sposobami sekretu życia ale nigdy wewnątrz siebie. Gdzie jest ukryta tajemnica życia? Czy może być ukryta wewnątrz nas?

Nad kością ogonową u podstawy naszego kręgosłupa znajduje się trójkątna kość, która nazwana jest Sacrum, co oznacza najświętszą kość. Pięć kręgów tworzących Sacrum jest rozdzielonych, kiedy się rodzimy. Stopniowo scalają się do 20 roku życia i stają się zwartą kością. Dlaczego ta część ciała nazwana jest najświętszą? Było to tajemnicą przez wieki. Starożytni Grecy wiedzieli o tym. Około 440 roku pne istniały zapiski, w których Hipokrates odnosi się do tej kości jako „iero osoun” lub świętej kości. W Egipcie, Sacrum jest dedykowana Ozyrysowi, Bogowi, który nagradza wewnętrznym życiem i pozwala kiełkować roślinom. Później Rzymianie zaadoptowali tę kość i nazwali ją „Os Sacrum”. Jest ona medyczną nazwą używaną nawet do dzisiaj.

W hebrajskim jest nazywana „Halaya” co oznacza łącznik rdzenia kręgowego. Wywodzi się od słowa „Yehov” co oznacza Boga Jehowę. Zgodnie z żydowską tradycją, chociaż ciało rozkłada się ta kość pozostaje nienaruszona i stanie się punktem początkowym odrodzenia. W Biblii wspomina się tę kość jako ostatnią rozkładającą się kość ciała niezbędną do zmartwychwstania ludzkich istot. W Księdze Psalmów możemy znaleźć co następuje: On obserwuje wszystkie kości, a jedna z nich nie łamie się. Arabowie wierzą, że to jest pierwsza kość uformowana w ciele i ostatnia, która się rozkłada. Jest nazwana „El Ajb” i jest nasieniem, które może ożywić całe ciało. Prorok mówi: „Wszystko zginie z ciała ludzkiego z wyjątkiem kości ogonowej i z tej kości Allah odtworzy ciało!” Widzimy, że idea zmartwychwstania istnieje w różnych tradycjach i cywilizacjach na całym świecie. Teraz przyszedł czas, aby rozwiązać tę tajemnicę.

To, co czyni tę część ciała świętą to istnienie energii, która jest wewnątrz niej, zwanej Kundalini. Możecie zobaczyć jej położenie na tym wykresie subtelnego systemu. Słowo kundalini pochodzi od jej kształtu. Kundal w sanskrycie oznacza spiralę zwiniętą w trzy i pół zwoju w kości sacrum. Ta Kundalini nigdy nie może być zniszczona. Istnieje wewnątrz nas cierpliwie w stanie uśpienia aż do osiągnięcia poziomu duchowej dojrzałości głębokiej tęsknoty, która pozwoli jej na przebudzenie. Ta Kundalini jest odbiciem pierwotnej energii wewnątrz nas. Ona jest naszą duchową Matką. i jako Matka nigdy nie skrzywdzi swoich dzieci. Kundalini jest najczystszą formą energii.

Ona rezyduje w trójkątnej kości u podstawy naszego kręgosłupa a wszystko, co mówi inaczej, jest fałszywe. Inną tajemnicą jest istnienie spirali w różnych formach w przyrodzie. Spirala jest dość powszechna w przyrodzie bo Kundalini ma kształt spirali i zawsze jest zidentyfikowana w procesie ewolucji wszędzie tam, gdzie to ma miejsce. Możemy znaleźć pojedyncze, podwójne lub wielokrotne spirale w każdym wymiarze wszechświata. Aby wymienić tylko kilka, spiralę można znaleźć w mikrokosmosie, małych Nautilus, amonitach i muszlach, we wzroście roślin, w kształcie kwiatów. Proporcje ludzkiego ciała są zbudowane na tej podstawie a także podwójne spirale DNA. W większej skali możemy znaleźć spiralne formacje Cyklonów w ogromnych zjawiskach geologicznych. W makrokosmosie, widzimy powstawanie spiralnych galaktyk z miliardów gwiazd, gdy możemy je zobaczyć z nowoczesnych teleskopów. Planety mają orbity spiralne wokół własnej osi i dookoła słońca. Jung mówi, że obrazy spiralne są archetypowymi strukturami wszechświata jak zostały one zarejestrowane w ludzkiej nieświadomości zbiorowej.

Energia Kundalini, kiedy jest obudzona, łączy materię z duchem. Jest to przepływ wieczności w naszym łatwo psującym się ciele. Jest nadzieją renesansu i dlatego znajdujemy formy spiralne wszędzie, bo są jej symbolem. Motyw spirali jest powszechny w każdym zakątku naszej planety od zarania dziejów. Możemy znaleźć również spiralne motywy w Afryce, w Chinach, w Japoni i w Azji. Spirala symbolizuje wieczny cykl życia i śmierci. Rozciąga się w nieskończoność, nieskończone odrodzenie, które może być pokonane tylko poprzez Matkę. W przypadku, gdy Matka jest czczona zawsze znajdziemy symbol nadziei na życie wieczne. Dlatego mają rzeźbiony ten symbol na grobach, takich jak ten, które możemy zobaczyć w Newgrange w Irlandii. W Ameryce, możemy znaleźć rzeźby spiralne na skałach, w świętych i ważnych miejscach.

W Ameryce Łacińskiej i sztuce prekolumbijskiej, możemy znaleźć dużo biżuterii z tym motywem. W Grecji pojawia się motyw spirali w epoce neolitu. Pokazuje jasno, spiralę umieszczoną w środku trójkąta jak Kundalini w trójkątnej kości. Jednym z najbardziej znanych i tajemniczych odkryć jest płyta z Fajstos około 1700 przed naszą erą, która pokazuje spiralę zwiniętą w trzy i pół zwoju. Forma spirali osiąga doskonałość w czasach klasycznej greckiej starożytności z elegancką jońską stolicą. Ta wyjątkowa energia, która istnieje w nas czeka na swoje przebudzenie. Kiedy się budzi, podnosi się w centralnym kanale naszego subtelnego systemu. Nasz system subtelny posiada trzy kanały i siedem centrów energetycznych zwanych czakrami. Kiedy Kundalini budzi się, unosi się poprzez nasz centralny kanał, który biegnie wzdłuż kręgosłupa, i wychodzi szczytem głowy. Kiedy to się dzieje, ona daje nam „Yogę” co oznacza zjednoczenie, zjednoczenie człowieka z duchem, zjednoczenie materii z duchem.

Wszystkie tradycje religijne wspominały o jedności z boskością poprzez obudzenie tej najświętszej energii. Gdy osiągniemy to zjednoczenie z boskością, może to być odczuwane jako chłodny powiew na naszych dłoniach, który nazywany jest również „wibracjami”, ale nikt nie wiedział, jak obudzić tę energię, dlatego ta wiedza była utrzymywana w tajemnicy i została przedstawiona w sposób symboliczny. Kiedy Kundalini jest obudzona, możemy czuć chłodny powiew na naszych dłoniach i na szczycie głowy. Powiew ten nazywany jest „chłodnymi wibracjami”. Jest to dowód, że Kundalini została obudzona. Mit narodzin bogini Ateny jest dobrym przykładem symbolicznego mitu, który ukrywa prawdę o Pierwotnej Energii. Zgodnie z mitologią grecką, Atena wyszła z głowy swojego ojca, w pełni uzbrojona i obdarzona mądrością, niewinnością i sprawiedliwością. Ona daje ludziom wszystkie dobre cechy i cnoty. Ona prowadzi i chroni ich. Ona posiada wszystkie atrybuty Kundalini i podnosi się dokładnie w taki sam sposób, w centralnym kanale jej ojca Zeusa i przebija czubek jego głowy swoją włócznią.

Imię „Athena” pochodzi od sanskryckiego słowa atha, co oznacza Pierwotna. Ona jest znana w Indiach jako „Adi Shakti”, która jest źródłem i formą Pierwotnej Energii. Kundalini, która istnieje w każdym człowieku, jest odbiciem tej Pierwotnej Energii w nas. Na hełmie bogini Ateny, są trzy konie, które symbolizują trzy kanały energetyczne naszego systemu subtelnego a na jej piersi są węże, które symbolizują Kundalini. Podnoszenie Kundalini było dobrze strzeżoną tajemnicą. Bardzo niewielu mistrzów wiedziało, jak ją obudzić a oni akceptowaliby tylko kilku uczniów, którzy przeszliby przez bardzo rygorystyczne szkolenie. W niektórych przypadkach takie szkolenie potrwa całe życie i nadal nie będą w stanie podnieść ich Kundalini w trakcie ich życia. Ale dziś, po raz pierwszy w historii ludzkości, przebudzenie Kundalini można zrobić na skalę masową. W roku 1970, Shri Mataji Nirmala Devi, która jest założycielką Sahaja Yogi, udostępniła tę unikalną metodę, poprzez którą tysiącom ludzi udało się obudzić ich Kundalini, cenny dar zwany Samorealizacją. Shri Mataji podróżowała po całym świecie, bez wytchnienia, dla rozprzestrzeniania Sahaja Yogi, wyzwolenia i duchowej ewolucji ludzkości.

Ona nigdy nie przyjęła żadnych pieniędzy za swoją pracę. Shri Mataji mówi, że duchowość nie może być sprzedawana ani kupowana. Jest to prawo każdej istoty ludzkiej i nadszedł czas dla nas wszystkich, aby to zaakceptować. Teraz będziemy robić ćwiczenia dla przebudzenia Kundalini. Jedyne, co trzeba mieć jest to dążenie do duchowej ewolucji.