Medytacja i Umysł

fragment wykładu (polskie napisy)

Kiedy jesteście w stanie świadomości bez myśli, wtedy żadne myśli nie bombardują waszego umysłu.

Gdziekolwiek byście nie byli, możecie być w Ameryce, możecie być w jakimkolwiek miejscu, nie jesteście bombardowani przez myśli. Więc co to znaczy? W bardzo prostym języku możemy powiedzieć, że znaczy to, iż nie reagujecie. Nie macie reagującego umysłu. Aktualnie, jest to podstawowy problem dzisiejszej Sahaja Yogi, który należy spróbować przezwyciężyć. Niereagowanie jest jedynym sposobem, aby ustabilizować się. Na przykład widziałam ludzi, którzy bez żadnego powodu zaczynają po prostu się śmiać, bez powodu. Zobaczą kogoś i natychmiast reagują: „To było miłe, ale nie za dobre”. Zaczynają wygłaszać swoje opinie na każdy temat – szczególnie na Zachodzie. Każdy wydaje się być bardzo kompetentny i zaczynają mówić co jest najlepsze a co najlepsze nie jest – co nie jest dobre.

A gdy tylko zaczną mówić coś takiego, umysł staje się reagujący. Jeśli umysł nie jest reagujący, wtedy jesteście w świadomości bez myśli. Obserwujcie wszystko, tylko patrzcie. Bądźcie tylko świadkami. Nie powinniście reagować. Jeśli używacie siły swojego umysłu, wtedy ta siła słabnie. To jest bardzo powszechna wada u ludzi, ponieważ wy ludzie, myślę, jesteście bardziej inteligentni – myślicie. Być może, jak sądzę, że jesteście dobrze wykształceni, to możliwe. Nie wiem, cokolwiek wy o tym myślicie. Lecz ten reagujący umysł jest bardzo niebezpieczny dla duchowości.

Nigdy nie wzrośniecie. A później poprzez ten reagujący umysł, macie różne emocje związane z czymś i odbijacie to na kimś. A więc, jeśli to jest wasz syn albo córka czy coś podobnego, identyfikujecie się z tym. Identyfikowanie się z czymś jest sztuczne. To nie jest w rzeczywistości. Ale ponieważ ten umysł reaguje, on [umysł] się identyfikuje. Teraz odrzuciliście wiele identyfikacji, na przykład stronniczość w stosunku do religii, do wyścigów do narodowości – porzuciliście. Ale nadal, powiedziałabym, że ten reagujący umysł działa i to jest największa przeszkoda we wzroście dzisiejszych Sahaja yoginów Myślałam: „Z jakiego powodu reagujący umysł jest tak aktywny u dzisiejszych Sahaja yoginów?” Jeśli moglibyście przestać reagować, natychmiast ustabilizowalibyście się w oceanie spokoju. Patrzcie na coś, tylko patrzcie.

Nie ma śladu myśli w waszym umyśle. Wtedy stajecie się wyjątkowo twórczy. Stajecie się wyjątkowo dynamiczni, stajecie się wyjątkowo współczujący. Nie boicie się. Niektórzy ludzie myślą: „Jeśli jesteś pełen współczucia widzisz ten człowiek może… mnie zlinczować”. Nie boicie się. Wszystkimi cnotami, które posiadacie, aby się nimi cieszyć możecie cieszyć się tylko wtedy, kiedy nie reagujecie. To oznacza, że wszystko zostawiacie Boskości. Nie jesteście za to odpowiedzialni. Nie widzicie, że wy musicie reagować na coś.

Największa moc jaką macie, to jest nie reagować, nie patrzeć na kogoś w ten [reagujący] sposób. Widziałam, że to nadal za wami się wlecze. Być może nigdy wam o tym nie mówiłam, być może [to jest] jednym z powodów. Nie mówię, że to tylko wasza wina, ale może też Moja [wina], ponieważ nie mogłam odkryć, co dokładnie było nie tak, że w was jest to reagowanie na innych. Teraz wam powiedziałam, róbcie introspekcję. W introspekcji także może być reakcja, ale to przynajmniej daje wam wgląd w to, na jakim poziomie jesteście. Ale z takim podejściem psychicznym, możecie się stać wyjątkowo depresyjni. Możecie potępiać siebie. Wtedy możecie nie zrozumieć siebie, jaką osobowością jesteście i będziecie to [introspekcję] tak kontynuować, tracąc swoje wibracje, tracąc swoje moce. Ponieważ nie kontrolujecie siebie.

Więc introspekcja również, jeśli powoduje depresję albo poniża waszą osobowość, to najlepiej jest jej nie robić. Ponieważ widziałam, że te wszystkie mentalne aktywności, tworzą problemy. Ale w stanie świadomości bez myśli, introspekcja przychodzi do was automatycznie. Widzicie to automatycznie. Rozumiecie to automatycznie. Nie myślicie o tym, to po prostu przychodzi to do was. Cały obraz przychodzi do was i macie wewnętrzny spokój. Nigdy nie jesteście w rozsypce, nigdy w kłopotach. Wtedy się nie złościcie. Wtedy nie kłócicie się, wtedy nie dyskutujecie, ale wpadacie do oceanu bez myśli i nie musicie się martwić, aby coś rozwiązać.

Kiedy odzwierciedlacie, wtedy odkrywacie, że te moce działają. Teraz to staje się bardzo sprzeczne, żeby powiedzieć, że musicie się odzwierciedlać i nie musicie reagować. Zatem, kiedy reagujemy to absorbujemy. Kiedy reagujemy na coś, absorbujemy tę rzecz. A przeważnie nasza uwaga idzie na wady innych, „Ta osoba nie jest dobra, to nie jest dobre, a to jest, jej włosy nie są dobre, sari nie jest jak trzeba”. To, tamto i cały ten nonsens. A więc to co robimy, to absorbujemy także wszystkie te złe rzeczy. Ale gdy zaczynasz podziwiać coś, wtedy dzieje się tak, że możecie nie złapać tych złych rzeczy, i przynajmniej jesteście w lepszej sytuacji. Ale wciąż, podziw w świadomości bez myśli jest naprawdę bardzo głęboki. Widziałam to w oczach tego wielkiego naukowca.

On był po prostu jednością ze Mną, a jego oczy były jak ocean spokoju. On tylko na Mnie patrzył, dosyć długo a potem miał pomysł i powiedział Mi: „To jest to, co możemy robić z Twoją fotografią”. Więc głębia w was przyjdzie tylko wtedy, kiedy nie będziecie reagować. Ale to jest bardzo powszechne u ludzi, szczególnie na zachodzie „ten dywan nie jest dobry, tamten nie jest dobry, coś tu nie tak pachnie, to jest tam”. Zawsze starają się oceniać innych, oceniać inne rzeczy. Czy to jest ważne? Co jest takie ważne? Jeśli siedzicie w niebiańskim ogrodzie, co za różnica gdzie siedzisz, co robisz? To reagowanie osadza się w falach myśli w naszym umyśle. Już kiedyś ilustrowałam to rysunkiem.

Jak ta energia, która spada na prawą stronę idzie do lewej strony i spadając na lewą idzie do prawej. Krzyżuje się, z powodu dwóch typów komórek, które mamy. Następnie z tej energii, która idzie na prawo, energia, która idzie na lewo jest zasysana częściowo do systemu współczulnego. Teraz to, co pozostało jest tym co reaguje. To jest przyczyna, która powoduje to reagowanie. Teraz jeśli możecie zabsorbować całą tę energią i umieścić ją w waszym systemie współczulnym, wtedy wszystkie nasze energie będą tysiąckrotnie większe.